SebeLÁSKA - cesta ke spokojenému životu

01.02.2020

"Sebeláska je jedinou láskou, která trvá do konce života." Oscar Wilde

Dřívější typy výchovy moc nevedly děti k sebedůvěře a sebelásce. Mnoho lidí vyrostlo v přesvědčení, že myslet na sebe je sobecké. Že správné je pomáhat druhým, vracet rodičům jejich péči svým vděkem a vyhovět jejich přáním. Myslí to s námi dobře. Oni přece ví, co je pro nás nejlepší. Jen málokdo byl přirozeně vychováván k tomu naslouchat svému srdci, znát svou hodnotu, vážit si své jedinečnosti, nechat se vést intuicí a jít si za svými sny, ať jsou jakékoli. Místo toho si většina lidí odnesla z dětství pocit, že nejsou dost dobří, že musí neustále něco někomu dokazovat, zavděčit se, podřizovat se apod.

Pokud cítíte, že to může být i Váš případ, je na čase se nad tím zamyslet a říci DOST! Od teď budu na první místo stavět sebe. Jen tak budete moci prožívat trvalé štěstí a spokojený život.

Co je to sebe-láska?

Je to vnímání sebe sama s láskou. Je to vědomí, o své vlastní hodnotě. Milovat sám sebe, znamená vědět, že:

  • mám právo na vlastní názor, právo říct "NE" pokud s něčím nesouhlasím
  • jsem jedinečný, mám své silné stránky, které vyvažují mé slabé stránky. Mám se rád i se svými nedokonalostmi.
  • nemusím tolerovat ve své blízkosti lidi, kteří mne znevažují a nerespektují
  • mám právo nakládat se svým časem jak uznám za vhodné, nezapomínám na čas sám pro sebe, péči o své tělo i duši
  • každý člověk má svou hodnotu a ta se zakládá již samotnou existencí, ve své podstatě jsou si všichni lidé rovni.

Sebeláska je nám přirozená

Obrovskou školou pro mě je moje dcera. Těhotenství mně naučilo, absolutně důvěřovat svému tělu. Lidské tělo je neuvěřitelně dokonalé, to jak vytvořilo uvnitř dalšího malého človíčka, mi přišlo jako maximální zázrak. Pochopila jsem, že příroda má své automatické procesy a lidská mysl by do nich neměla zasahovat. Stejně tak si lze všimnout, že dítě se narodí přirozeně nastavené na sebelásku. Samo začne vnímat co ho baví, z čeho má radost, co by chtělo dělat. Začne se na sebe usmívat do zrcadla a vyloženě si ten pohled užívá. Ví, že si zaslouží pozornost, péči a lásku svých blízkých. Sebeláska je nám tedy přirozená. 

Sebeláska není sobectví

Někteří lidé sebelásku přirovnávají k sobectví, tak to ale není, vlastně jsou to protiklady: 

  • Sobectví je uspokojování svých potřeb na úkor druhých. Nepřijetí zodpovědnosti za svůj život a tendence dávat svou nespokojenost za vinu druhým.
  • Sebeláska znamená, že se máte rádi takoví, jací jste, oceňujete se, jdete si za svými sny, aniž byste přitom někoho využívali či nutili sejít ze své vlastní přirozené cesty. 

Sebeláska - základ lásky k druhým

Sebeláska je základem k tomu, abychom mohli milovat druhé a umožnili druhým milovat nás. Pokud sebeláska chybí, velmi často končíme v destruktivních vztazích, které nám na sebevědomí a životním elánu nepřidají. Pokud se podceňujete a nevážíte si sebe samy - téměř určitě si Vás přestane vážit i Váš partner. Ženy, které si sebe váží a mají se rády, k sobě také přitahují muže, kteří si jich budou vážit.

No a co s tím? Pro začátek:

  • Zkuste následující: podívejte se na sebe do zrcadla, usmějte se a řekněte si "miluju Tě".  Nejprve Vám to nejspíš vůbec nepůjde přes pusu. Trénujte to každý den, ve stejnou denní dobu (ráno - před odchodem do práce, večer - před spaním apod.) Že jste na správné cestě poznáte, až se sám sobě přestanete smát, či se přestanete cítit trapně. Uvidíte, jak Vám najednou život přijde hodnotnější.
  • do svého diáře si vyhraďte čas jen pro sebe. Zajděte si na masáž, kosmetiku, ke kadeřnici, udělejte si voňavou koupel, kupte si něco nového na sebe, v čem se budete cítit skvěle.
  • založte si sešit (deník snů), do kterého si sepište své sny, touhy, plány. Seznam pravidelně aktualizujte a vyhodnocujte, zda jste na správné cestě.


Líbí se vám článek? Inspirujte ostatní!
Sdílejte, doporučte, komentujte. Děkuji!

S láskou Shari


TIP: knížky k tématu, které vřele doporučuji:

Miluj svůj život (Louise L. Hay) - bible, která by Vám v knihovně neměla chybět, základní kniha sebelásky

Život tě miluje (Louise L. Hay, R. Holden) - volné rozšíření knihy Miluj svůj život