Krize. Jak využít složitá období pro svůj životní růst?

01.03.2020

Život je neustálý vývoj. Tak, jako všechno na této planetě, prochází změnami. Slunečné dny střídají deštivé, den střídá noc. Stejně tak jsme na svět přišli my, abychom se někam vyvýjeli. Přišli jsme se sem něco naučit, poznat, duchovně růst. Proto jsme jednou dole, jednou nahoře. Musí to tak být, abychom se posouvali dál.

Prostě a jednoduše, úplně každý člověk na této planetě prochází jak lepšími, tak horšími časy. No a smyslem těch horších je něco nás naučit, někam posunout. Takže pokud se zrovna cítíte v tom horším období, nezoufejte, vše je tak, jak má být. V tomto článku si kladu za cíl, Vám přiblížit, jak z těchto fakt blbých období vyjít s tím, co nám mělo předat a zvládnout je s vědomým nadhledem. 

"Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků: první znamená "nebezpečí" a druhý "příležitost". Zdá se, že takový rozpor je typický pro každou krizi: jedná se o bod zlomu a podle toho, kam se člověk obrátí, najde buď nebezpečí, nebo nové možnosti."  John Powell

Pokud jste zrovna v jakékoli krizi, v období kdy se Vám nedaří, je těžké uvědomit si, že Vám to zároveň něco přinese. Od okolí můžete slyšet spoustu "povzbudivých" vět, ale vy už jste na ně alergičtí. Jim se to přece řiká...

Důležitý je nadhled

Podmínkou k co nejhladšímu projití krizí, je schopnost vědomého nadhledu. K tomu, abyste věci mohli brát s vědomým nadhledem, musíte pochopit, co je to vnitřní klid. V jednom ze špatných období v životě, jsem v knize narazila na větu, která mi hodně pomohla. Prožila jsem takový ten "aha" moment, kdy jsem si uvědomila spoustu nepopsatelných věcí. Přečtěte si následující odstavec a zkuste se nad větou zamyslet. Klidně si ji přepište, čtěte před spaním, pokuste si ji uvědomit:

"Ve svém středu jsem objevila místo, kde je věčný klid. Spočívá tam má duše, má vnitřní bytost, která je vždy v naprostém klidu, protože ví, že vše, co řeším je malicherné, ve srovnání s Vesmírem. Také ví, že zkušenost, kterou zažívám, potřebuji pro svůj vývoj. Ví, že vše je tak, jak má být."

Pokud pochopíte, že i vy máte uvnitř sebe svůj nekonečný vnitřní klid, pocítíte absolutní důvěru v život (klidně čti Vesmír), budete tak schopni se ve složitých životních situacích na chviličku zastavit, na toto místo uvnitř sebe se napojit a podívat se na situaci s vědomým nadhledem.

Co dalšího je důležité si uvědomit:

  1. Je to jen časový úsek. - "Dej tomu čas, bude to zase dobrý." no tak to je věta, kterou můžete od ostatních slyšet nejčastěji. A také Vám nejvíce pije krev. Uvědomte si ale, že ty špatné pocity, co teď cítíte (ať už je to vztek, smutek, zoufalství apod.) nikdy nebudou trvat věčně. Představte si krizi, kterou prožíváte, jako ohraničený časový úsek. Po každé bouři vyjde slunce a každému východu slunce předchází hluboká noc.
  2. Přijměte situaci a nekopejte zbytečně kolem sebe. Pokud se bráníte přijmout nezměnitelnou situaci jako prostý fakt a bojujete proti věcem, které nemůžete ovlivnit, zbytečně plýtváte svou energií a krizové období si protahujete.
  3. Neobviňujte nikoho dalšího z toho, co se děje Vám. - Další věc, která vám krizové období dokáže ještě více znepříjemnit. Přijměte zodpovědnost za svůj život. Je důležité pochopit, že každy člověk na světě, dělá maximum co umí pro to, aby byl šťastný a spokojený. I když se zdá, že vše dělá jen pro druhé tak ne, dělá to proto, že ho to dělá šťastným, nebo si myslí, že jen tak může být spokojený. Každý to maximum má jiné, každý má jiné myšlení. To co se děje právě Vám, je výsledkem jen Vašeho chování a myšlení. 
  4. Jsou věci, které prostě nemůžete ovlivnit. Jediné, co můžete ovlivnit je Vaše reakce na ně. Vaše reakce pak ovlivní to, jak a jak rychle z celé situace vyjdete.
  5. Vše není tak zlý, jak se na první pohled může zdát. - tak tuto větu si přečtěte raději až zase v dobrém období, kdy mi jistě dáte za pravdu. Nenadarmo se říká "nic se nejí tak horké, jak se to uvaří."
  6. To, co Vás situace měla naučit, objevíte až s odstupem času. Buďte si ale jistí, že když budete chtít, vždy to zjistíte. Zkuste si vybavit svá špatná období a přemýšlejte, co Vám přinesla. Už moje babička mi vždy povídala "Všechno zlý je k něčemu dobrý". Když Vám toto někdo řekne v krizovém období, nejradši byste ho uškrtili, ale je to skutečně tak.
  7. Zkuste se zaměřit, na to dobré, co v životě máte. - pomůže Vám to alespoň na chvíli myslet pozitivněji, tím se začnete pomalu nalazovat na lepší vibrace. Pomoci by Vám v tom mohl článek o vděčnosti
  8. Naučte se krize chápat jako VÝZVU.

Stručně jsem nakousla velice rozsáhlé téma, ke kterému by se dala napsat hodně tlustá kniha.  Přesto věřím, že Vám alespoň něco článek předal. Budu moc ráda, za Vaše postřehy, příběhy, rady, ale i sdílení, pokud si myslíte, že by těchto pár řádků mohlo někomu pomoci.

S láskou Shari