21.-23. prosince: YULE, Zimní slunovrat (Dlouhá noc)

24.11.2020

Nejdelší noc a znovuzrození Slunce. Svátek světla a naděje

V období těsně před Vánoci, někde mezi 21. a 23. prosincem, nastává zimní slunovrat - nejdelší noc v roce (tzv. Dlouhá noc). Naši předkové jej slavili již dávno před příchodem křesťanství. Spoustu tradic a zvyklostí bylo uchováno a přesunuto právě na dnešní Vánoce. Vánoce tedy vychází z něčeho mnohem hlubšího a staršího. Je to svátek zrození světla (Slunce) a naděje, symbol nového cyklu.

Bylinky: bobule a listy vavřínu, chvojí, jmelí, cesmína, mech, šišky, skořice

Minerály: rubín, rubín v zoisitu, diamant, smaragd, amazonit, křišťál

Božstva: Bůh Slunce, bohyně Danu, Meluzína, Bůh podsvětí Veles

Podle starodávných mýtů se v tento den zrodil bohyni Země syn, který má být budoucím králem, Sluncem. Tento svátek je tedy radostný a v tomto duchu probíhají i jeho oslavy. Podle keltských zvyků se jako symbol svátku používal malý živý ozdobený stromek - symbol věčného života. Domácnosti se na oslavy chystali již od začátku prosince, uklízelo se, ženy pekly koláčky s ořechy a jablky. Příbytky si lidé zdobili jmelím a zeleným chvojím, jako symbol rovnosti mužské a ženské energie.

Přišel čas se zastavit, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou

Právě v tomto období máme kouzelnou příležitost  zvolnit, odpočívat, v tichu přemýšlet, snít, meditovat a jen tak být. Stejně jako tichá příroda odpočívající za oknem pod hlubokou vrstvou sněhu.

Prvních 14 nocí po slunovratu se den ještě nijak citelně neprodlužuje, stále je tma velmi brzy a dlouho. Naši předkové toto období označovali jako tzv. noci běsů. Tento čas je velmi vhodný pro práci se stinnými stránkami osobnosti. Je to čas reflexe a spirituálního obrození. Dny se začínají prodlužovat až cca po 14ti dnech, kdy nastává přísluní (dnes Tři králové).

NÁPADY, ZVYKY A RITUÁLY:

  • spoustu pradávných pohanských zvyků a rituálů se dochovalo dodnes, pouze je máme spojeny s Vánocemi o pár dní déle. Období je velmi vhodné pro věštění budoucnosti (krájení jablka, odlévání olova či vosku apod.). Tyto zvyky všichni dobře známe.
  • určitě si nezapomeňte udělat procházku po lese a při té příležitosti nasbírat zelené větvičky a další přírodniny vhodné k tvorbě dekorací. Přestože příroda v tomto období neláká k procházkám, věřte, že častý pobyt venku Vám (případně i Vašim dětem) i v těchto zimních měsících skutečně prospěje.
  • posaďte se v uklizeném a vyzdobeném domově, sami, s hrnkem horkého čaje se skořicí, pomerančem, jablkem apod. a v tichosti jen tak buďte a užívejte si to. Věnujte se tento čas sami sobě. Těchto pár dní před Vánoci si vyhraďte k vychutnání ticha a nalezení svého vnitřního klidu. Vánoce poté užívejte jako svátky, které trávíte v rodinném kruhu, setkáváte se s přáteli, přijímáte či podnikáte návštěvy a jednoduše jste ve společnosti. 
  • mezi pohanské tradice patří zapalování polena - vyberte polínko (ideálně dubové či borové) vyřežte či nakreslete do něj obrázek Slunce a zapalte jej při soumraku v ohništi, nebo v krbu.
  • dříve se také házela do vzduchu hrst mouky, jako dar pro Meluzínu.

Novinky v e-shopu