1.-2. únor: IMBOLC (Hromnice)

17.01.2021

Svátek světla a oslava přicházejícího jara

V období mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, nastává starodávný svátek Imbolc (spíše znáte jako Hromnice, angl. Candlemas). Označuje polovinu zimy za námi a přivolává příchod jara. Je tuhá zima a všude leží sníh, který pomaloučku začíná odtávat. Dny se prodlužují, ale stále ještě vítězí noc. Je proto potřeba přivolat slunce a teplo.

Bylinky: sněženky, bledulky, bříza, petrklíč, fialky, vrba, myrta, bazalka

Minerály: heliotrop, ametyst, měsíční kámen

Božstva: Brigit, trojná bohyně, Zora, Jitřenka, Perun

Podle starodávných mýtů se při prvních jarních bouřkách rodí bůh hromů a blesků Perun. Prvnímu jarnímu zahřmění byla věnována velká pozornost. Lidé klekali na zem a líbali ji. Také prováděli spoustu očistných rituálů, které měly vyhánět zlé duchy z jejich stavení. Lidé uklízeli, vymetali stáje, čistili krby, zapalovali ohně. Po vyčištění ohniště je znovu směly zapálit jen mladé dívky, panny. Zvyk, který si možná pamatujete z dětství, je "vynášení Zimy", kdy se slaměná panenka bohyně Morany házela do vody, či pálila v ohni.

Stejně jako Vánoce, i zde se křesťané snažili překrýt starodávné pohanské svátky svými tradicemi a tak je Imbolc slaven jako Hromnice, nebo Očištění požehnané panny Marie. V tento den kněz při mši žehná svíce (hromničky), které si pak lidé odnášejí domů, jako ochranu před bouřkami, krupobytím a neštěstím všeho druhu.

"Hromnice, o hodinu více"

Toto rčení se musí vybavit snad každému, když se řekne slovo Hromnice. A opravdu, od zimního slunovratu se už den prodloužil skutečně více jak o hodinu. Další pranostikou je

  • "Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc." nebo
  • "Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více."

Bohyní tohoto ročního období je Brigit (nejmladší podoba trojné bohyně), patronka léčitelství, kovářství a umění. Je tedy vhodná doba pro vykonávání rituálů za účelem uzdravení či nalezení inspirace. Dříve lidé pletly tzv. "Brigitin kříž" ze slámy, který měl chránit před špatným počasím. Dříve lidé byli závislí na zemědělství a tak se většina jejich rituálů soustředila na úrodu a vhodné podmínky pro správný růst. Ve Slovanském kole roku se s tímto svátkem pojí bohyně úsvitu Jitřenka - Zora. Zobrazuje archetyp bohyně dívky, mladé, zářící, plné radosti a optimismu.

NÁPADY, ZVYKY A RITUÁLY:

  • SVÍCE - v noci z 31. ledna na 1. února zapalte v domě bílé svíčky, jednu vezměte a s modlitbou vnášejte světlo do každého pokoje.
  • OČISTA DOMU - Je dobré v tuto dobu udělat důkladný úklid. Probrat staré nepotřebné věci a poslat je dál někomu, komu by třeba ještě mohli posloužit. Také otevřete na chvilku všechna okna a dveře, aby vše staré mohlo "odletět" pryč. Úklid Vašeho bydlení má prokazatelný, nejen symbolický, vliv na úklid ve Vaši hlavě. ;-)
  • OČISTNÁ KOUPEL - O Imbolcu se také tradičně vykonávají rituály očisty, například koupání v ledové vodě. Můžete však použít i méně drastický způsob a připravit si očistnou, regenerační lázeň v teplé vodě s bylinkami.

Novinky v e-shopu