30. dubna: BELTAIN (Filipojakubská noc, Noc ohňů, Čarodějnice)

18.04.2021

Oslava spojení muže a ženy - lásky, sexuality, plodnosti

Mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem se nachází svátek Beltain, který určitě znáte jako Čarodějnice, případně Valpružinu noc. Den po této noci - 1.květen - je známí jako Máj, svátek lásky. Historie těchto svátků sahá hluboko do minulosti, hlouběji, než si mnozí myslí. Je označován jako jeden z nejstarších svátků, který se uchoval dodnes.

Bylinky: dub, hloh, trnka, javor, břečťan, měsíček, jetel, vše co kvete

Minerály: sluneční kámen, jantar, karneol

Božstva: Lada, Vesna, Bohyně - milenka

Jedná se o jednu z nejmagičtějších nocí roku. Keltové tento den spojovali s bohem ohně Belenem a zapalovali ohně, které měli za úkol zbavit všeho zlého. Lidé kolem ohně tancovali, přeskakovali jej a dýmem také "očišťovali" dobytek. O něco později, se tato noc nazvala jako Valpuržina noc a slavila se jako "pálení čarodějnic", tedy velkých ohňů, které od nich měli ochránit. Valpurga byla saská bohyně, které se připisuje patronství nad čarodějnicemi. Někde také jako symbolickou ochranu před čarodějnicemi zapalovali košťata a házeli je do vzduchu.

Lidé také věřili, že se v tuto noc otevírají jeskyně s ukrytými poklady. Věřilo se, že tato noc patří zamilovaným a začínal jím měsíc velké sexuální volnosti a milostných her. Jako symbol mužského a ženského spojení se staví májky - vysoké totemy s věncem opleteným květinami a stužkami.

NÁPADY, ZVYKY A RITUÁLY:

  • OHEŇ - tuto nesmí ve vaši společnosti chybět oheň. Pokud se nevydáte do společnosti, kde oheň připravují, zapalte si jej alespoň doma. Pokud nemáte zahradu, určitě by Vám neměli chybět alespoň zapálené svíčky. 
  • LÁSKA - tuto noc je každý muž bohem a každá žena bohyní. Panuje veselí a milenecké dvojice pod rouškou noci uléhají na trávu a věnují se tělesné lásce. Pokud si přejete zplodit potomka, tato noc prý bývá nejplodnější. 

Novinky v e-shopu